ПН-ПТ: 11:00-19:00
СБ-НД: 11:00-19:00

38 068 881 3632 Тир (Viber)
38 099 320 2390 Магазин

Кошик порожній!

Огляд: дробовик Mossberg 930 SPX калібр 12/76

Огляд: дробовик Mossberg 930 SPX калібр 12/76

23.07.2017

Побутує думка, що, якщо ви віддаєте перевагу «довгому стволу», а не короткоствольній зброї, то для вас найкращим вибором буде помпова рушниця або будь-який інший дробовик. Одного тільки звуку гладкоствольного заряду, що подається в патронник, — «шик-шик» — вистачить, щоб зловмисник наклав у штани. Одного разу, в початковій школі, я (автор огляду, - прим.ред.) бачив, як це спрацювало. Того разу моя матуся, яка сама боїться зброї, прогнала злодія, що пробрався до нашого будинку, одним лишень звуком перезарядки родинного дробовика 16-го калібру (при тому, що дробовик був розряджений). Я точно не знаю, чи довелося злодію потім змінювати спіднє, але ломик він одразу впустив, не встигнувши навіть зламати кухонні двері, й той ще довго залишався в нашому ящику з інструментами — свого роду корисним і зручним трофеєм. Втім, чим менше вам доводиться мати справу з вогнепальною зброєю для самооборони, тим краще, і тут рушниця Mossberg 930 SPX 12 калібру показує себе з найкращого боку.


Напівавтоматичні дробовики майже настільки ж прості в експлуатації, як і помпові рушниці, та вже довели свою надійність на вулицях та на передовій. Все більше й більше напівавтоматичних дробовиків прокладають собі шлях до більшої кількості домівок в якості основної зброї для самозахисту. Дробовик Mossberg 930 SPX 12 калібру є одним з таких напівавтоматів, а його вогневої потужності достатньо, щоб навіть стрільці-ветерани підвелися та звернули на нього увагу.

Mossberg 930 SPX – спартанець. Його матово-чорне оздоблення виглядає по-діловому, та він може доволі легко залишитися непоміченим в кутку, за дверима або під ліжком. Його полімерний приклад також ідеально підходить для полювання в умовах підвищенної вологості, що за багато років було доведено однією з версій дробовика в мисливському виконанні (полювання на водоплаваючих птахів). Іншими словами, можете бути певні, що від жмутів пилу під вашим ліжком або від несподіваної грязьової ванни під час виїзду на природу ваш дробовик не заклинить і не отримає пошкоджень.


Запобіжник, розташований позаду ствольної коробки дробовика, знайомий багатьом стрільцям. Він опиняється біля вашого великого пальця, як тільки ви прикладаєте рушницю до плеча, зводячи на мінімум ймовірність того, що ви шукатимете його навпомацки, наче в темряві. Зсуваєте вперед — і ви готові до стрільби. При викрористанні в світлий час доби червона мітка покаже, що рушниця знята із запобіжника. Запобіжник на тестовому зразку рушниці був не настільки плавним і приємним, як я звик, але я певен, що з часом він он притирається. 

Приціл рушниці також не особливо видатний. Попереду — приціл LPA (типу М16), з чевоною оптоволоконною вставкою. А от захисні крильця, які виступають майже на 1.3 см з обох боків оптоволоконної мушки, є чудовим доповненням, оскільки саме на дуло будь-якої зброї зазвичай приходиться більша частина всіх ударів. Мушка приварена до ствола і не регулюється.

Оскільки цілик кріпиться на товсту планку Пікатінні, мушка піднята на 3 см вище рівня ствола. Прицільні пристосування успішно пережили всі удари, які припал на них в процесі тестування, а сталеві крильця з обох боків захистили оптоволоконну мушку від пошкоджень. Краї мушки згладжені та скошені під кутом, щоб виключити чіпляння за тканину, дверні отвори або килимок під час презентації.

Діоптричний цілик LPA має регулювання по вертикалі й горизонталі, а також з обох боків має захисні сгладжені бортики зі скошеними кутами, які допомагають запобігти випадковим зачіпам. Якщо ви захочете встановити на вашу «домашню» рушницю оптичний приціл або відрегулювати положення цілика, це легко зробити, завдяки кріпленню на планку Пікатінні.

Рушницю Mossberg 930 SPX можна заряджати як 70-, так і 76-мілліметровими набоями 12-го калібру. Вона також може стріляти безсвинцевими боєприпасами або кульовими набоями. Її 18.5-дюймовий (470 мм) ствол з циліндричним каналом не має дульної різьби для установки дульних насадок. Магазин 7-місний, що, враховуючи основну функцію дробовика, не є великим недоліком.


Єдиною блискучою деталлю на рушниці Mossberg 930 SPX є хромована кулька, яка трохи виступає всередині спускової скоби, коли рушниці на взводі. Насправді, це – єдина блискуча деталь, яку я зміг виявити на рушниці, доки не розібрав її. Ця кулька також доволі інтуїтивна та легко знаходиться в темряві. Просто посуньте вказівний палець вперед по внутрішній стороні спускової скоби, і ви відчуєте «кнопку». Якщо зловмисник нападе на вас в той час, коли ви перевіряєте, чи взведена рушниця, вам немає необхідності переміщувати вказівний палець – просто відведіть його назад, і ви готові протистояти загрозі. Коли курок не взведений, індикатор взводу знаходиться врівень зі спусковою скобою.

Приклад зручно та «природно» впирається в плече, а його рельєфне покриття забезпечує надійний упор і хват навіть вологими або спітнілими руками. Потиличник прикладу надто непоказний, як на мене, але його достатньо, щоб пом’якшити віддачу від снаряду великого калібру, наприклад, 76-мм магнума. 

Спусковий гачок має маленьку довжину ходу до момента спуску курка і невеликий вільний хід, який ви зможете помітити тільки, якщо будете спускати курок дуже повільно. В межах норми для рушниці, призначеної для самозахисту, і, насправді, напевно краще, ніж у більшості рушниць. Зусилля спуску в 2.27 кг застало меня зненацька.

Подовжувач магазину, напевно, одна з небагатьох слабких сторін Mossberg 930 SPX. В процесі тестування він трохи погнувся, чи то під час тестів на падіння, чи то під час проходження курсу з особистої оборони. Це не вплинуло на роботу зброї в цілому, але за цим варто слідкувати, оскільки 7-дюймовий подовжувач, що розташований під стволом, буде приймати на себе значну частину навантаження під час ковзання або падіння.


Розряджати рушницю також стало легше, завдяки системі EZ-Empty з функцією швидкого розряджання магазину від компанії Mossberg. Шляхом натискання на важіль утримувач трохи висувається вверх, і перша в магазині гільза вийде назовні. Заберіть цю гільзу і просто повторюйте, пока не звільните магазин.

Віддача була прийнятною з усіма протестованими набоями, жодних зауважень не виникло ані під час стрільби на дальність, ані під час розширеного навчального курсу. На 6.5 метрах з використанням 70-мм набоїв Winchester Super-X Buckshot Loads усі дев’ять куль лягли в коло 12 см. Це практично ідеально для домашньої самооборони, враховуючи великий темп стрільби та близьку дистанцію. На відстані 18.3 м чотири кулі потрапили в одну й ту саму зону ураження, що навіть перевищило наші очікування від ствола з циліндричним каналом.

Я також був здивований тим, наскільки незначною була віддача Mossberg 930 SPX при стрільбі кулями. При стрільбі навскидку безсвинцева ICC Ammo (70 мм, 325 гран) лягла в коло 4.4 см на відстані 18 м. А Slugger Remington с кулею з нарізами для гладкоствольної рушниці (76-мм, 25 г) лягал у 2.5-см коло.

Mossberg 930 SPX може і не відтворює той самий відомий звук «шик-шик», який нібито змушує злочинців кидати свої ломики та тікати, але можете бути певні — решта у ньому гарантовано є. Після того, як ви проводите з Mossberg 930 SPX деякий час, цей дробовик вселяє впевненість у тому, що ви зможете захистити себе та свою родину у випадку необхідності. 

Автор Guy J. Sagi / ShootingIllustrated  
Переклад «ТактікА»