ПН-НД: 11:00-20:00

вул. В. Сосюри, 7 - 068 881 3632 Тир; 099 320 2390 Магазин
вул. Шаповала, 10 - 097 874 2899 Тир; 097 874 4049 Магазин

Кошик порожній!

ТОП-5 великокаліберних AR-гвинтівок та набоїв

ТОП-5 великокаліберних AR-гвинтівок та набоїв

05.08.2017

Вважаєте, що AR-гвинтівки підходять тільки для стрільби по мішенях, оборони, полювання на дрібних хижаків та бабаків? Аж ніяк! Пропонуємо вашій увазі п'ятірку найкрутіших великокаліберних гвинтівок та набоїв, призначених для великого полювання на велику дичину та найнебезпечніших хижаків.

Навряд чи ця інформація вас шокує, але за останні п'ять років продажі AR-гвинтівок, комплектуючих, аксесуарів до них різко зросли. На початку 2000-х років усього лише кілька компаній збирали й продавали AR-ки, а вже у 2017 році на щорічній виставці SHOT Show у Лас-Вегасі нові AR-ки, комплектуючі та аксесуари продемонстрували більше сотні компаній.

Популярність AR-гвинтівок зростає, незважаючи на те, що засоби масової інформації мають на меті «знайти і знищити супротивника»: ЗМІ готові демонізувати й очорнити все, пов'язане з AR-ками. Але навіть численні нападки не змогли «задавити» AR-платформу, адже вона настільки універсальна й функціональна, що стріляти з неї — суцільне задоволення.

Крім того, що AR-гвинтівки відмінно підходять для нерегулярної розважальної стрільби, змагань зі стрілецького спорту та застосування в цілях оборони, вони також є чудовою зброєю для полювання. AR-ки — це найшвидше зростаючий «сегмент» мисливської зброї, багато компаній зараз почали випускати нові модифікації AR-ок, призначені спеціально для полювання. 

Ці гвинтівки надійні, можуть бути адаптовані під індивідуальні потреби стрільця та забезпечують дуже точну й швидкісну стрільбу, хоча донедавна їх використовували в основному для полювання на дрібних хижаків і вармінтингу. Але відношення до AR-ок теж змінюється. Все більше мисливці на оленів обирають для себе AR-ки, ця платформа вважається однією з найкращих та користується популярністю у мисливців на диких кабанів.

Ви спитаєте, а як щодо більших і небезпечніших звірів? Наприклад, як щодо полювання на такого звіра, який здатен переломити хід гри та в одну мить зі здобичі перетворитися на мисливця? Чи доречно застосування великокаліберних AR-ок на подібному ризикованому полюванні?

У гонитві за сенсаціями анти-збройові ЗМІ найчастіше висувають AR-кам звинувачення в тому, що у них настильніша траєкторія польоту кулі та більша вражаюча здатність кулі, ніж у традиційної мисливської зброї, наприклад, у міфічних «великокаліберних високопотужних болтовиків».

Насправді ж, найбільш поширений серед AR-ок калібр 5.56/.223 – дещо слабший за популярні мисливські калібри 30-06 і .300 Winchester Magnum, та набагато менш потужний, ніж такі слонобойні калібри, як .458 Winchester Magnum, .416 Rigby та їм подібні.

Анти-збройові ЗМІ ніколи не дозволять балістиці «зіпсувати» їхній цікавий сюжетик, тоді як мисливці та стрільці поведені на таблицях енергій та траєкторій. Але не потрібні тривалі дослідження, щоб переконатися, що стандартний набій 5.56/.223 вважається не таким вже й гарним набоєм «на оленя» (хоча є мисливці, що свято вірять в його ефективність та «на власні очі бачили» купу здобутих з його допомогою оленів), та що у багатьох місцях застосування 5.56/.223 на полюванні обмежено законом.

Втім, гвинтівки на платформі AR-10 у калібрі .308/7.62×51 забезпечують значно більшу «убивчість», а інші універсальні мисливські набої, наприклад, 6.8 SPC та .260 Remington, цілком підходять для AR-ок.

І все ж, як щодо полювання на більш крупного звіра: ведмедя, бізонів та інших сильних і потенційно небезпечних «важких» звірів? Чи існують AR-ки, що підійдуть для подібних завдань? Відповідь: так, існують і багато. Мисливцям, які розраховують вполювати найбільшого звіра за допомогою AR-ки, є з чого вибрати. Крім того, існує велика кількість ефективних набоїв для «великого» полювання. Ще одна приємна новина – багато з цих набоїв підійдуть для полювання на різного звіра. І неважливо, чи збираєтесь ви на дикого кабана або на бурого ведмедя, — одна гвинтівка здатна впоратися з обома. Адже універсальність — одна з характерних відмінних особливостей AR-платформи.

Пропонуємо вашій увазі п'ятірку найкращих великокаліберних AR-гвинтівок і набоїв до них, призначених для полювання на найбільших, найсильніших і потенційно небезпечних звірів.

Гвинтівка Rock River Arms (RRA) LAR-458 Beast .458 SOCOM 


Гвинтівка The Beast («Звір») від компанії Rock River Arms стріляє набоями калібру .458 SOCOM, які мають підвищену потужність та більшу вбивчу силу та були розроблені на початку 2000-х років для підрозділів спецназу, озброєних AR-ками. Незважаючи на здатність «Звіра» стріляти кулями вагою до 600 гран, більш розповсюдженими серед мисливців залишаються кулі вагою від 250 до 325 гран, що мають кращу настильність і зберігають більше енергії на всій траєкторії польоту.

Більш того, набої калібру .458 SOCOM вміщуються у стандартний магазин GI (STANAG) під 5.56, оскільки обидва набої мають однакову довжину, хоча й різний діаметр. 20-місний магазин GI вміщує сім набоїв, а 30-місний — 10 набоїв калібру .458 SOCOM. Цих боєприпасів у випадку чого вам вистачить з лишком. Враховуючи, що енергія більшості мисливських боєприпасів перевищує 2970 Дж, цих набоїв буде достатньо, щоб захиститися від ведмедя.

«Звір» — дуже вдале ім'я для гвинтівки, на якій встановлений важкий 14.5-дюймовий (36.8 см) ствол і агресивний ДГК «Beast Brake». До штатної комплектації гвинтівки входять регульований приклад RRA Delta CAR, який можна налаштувати індивідуально під стрільця й ситуацію, та повно-розмірна цівка RRA TRO-STD, що забезпечує більшу поверхню для надійного утримання гвинтівки.

На ствольну коробку з «плоским» верхом відмінно встановлюється оптика (наприклад, коліматори типу Trijicon MRO), в додаток, гвинтівка обладнана двома короткими планками та однією планкою стандартної довжини. «Звір» важить усього 3.45 кг — доволі мала вага, як для серйозної мисливської гвинтівки, але віддачі цілком контрольована, якщо враховувати вбивчу силу цієї гвинтівки.

Примітка: в цілях безпеки всі боєприпаси калібру .458 SOCOM повинні подаватися тільки з магазина, а не заряджатися напряму в патронник. ($ 1,540; RockRiverArms.com)

Карабін Alexander Arms Hunter .50 Beowulf


Набій .50 Beowulf — великокаліберний боєприпас власної розробки компанії Alexander Arms, який створили на базі набою .50 Action Express та адаптували для використання у модифікованих AR-ках, що вивело AR-ки на новий рівень потужності.

Подібно до .458 SOCOM, боєприпас .50 Beowulf спочатку замислювався, як набій підвищеної потужності, який матиме більше «кінських сил», ніж стандартний 5.56×45, та Beowulf виявився просто приголомшливим. Набій не тільки одразу ж заслужив прихильність у військових та співробітників правоохоронних органів – він не відскакував від автомобільного скла, але також зайняв свою нішу у полюванні на велику небезпечну дичину.

Почнемо з того, що набій має від 2970 до 3780 Дж енергії та залишає майже півтора-сантиметровий отвір в усьому, в що влучає. Компанія Alexander Arms випускає Beowulf з найрізноманітнішими типами куль, включаючи 350-гранову гостроконечну кулю («спітцер») й кулю підвищеної точності, кучності й убивчої дії – XTP (Extreme Terminal Performance), які відмінно підходять для полювання. Набій має достатню зупиняючу дію для полювання на коротких й середніх дистанціях на ведмедя, лося, диких кабанів і навіть бізонів, а також стане в нагоді в якості функціонального резерву під час полювання на ведмедя.

Компанія Alexander Arms не тільки пропонує гарний вибір апперів та ловерів, але також продає гвинтівки Beowulf в зборі. Модифікація Hunter Full була розроблена спеціально для спортивного полювання. Гвинтівка має камуфляжне покриття Kryptek Highlander та поставляється із повно-розмірною композитною вільно вивішеною цівкою, плосковерхою ствольною коробкою, 16.5-дюймовим (41.9 см) дорнованим хроммолібденовим стволом із дуловою різьбою 49/64-20.

Плосковерха конструкція ствольної коробки, як у «Звіра» від Alexander Arms, спрощує монтаж оптики, а скруглена цівка забезпечує зручне й найдійне утримання гвинтівки. На «Звірі» встановлений складаний приклад B5 Systems SOPMOD Bravo і тактичний спусковий гачок Tactical Blade Trigger. Ця серйозна грізна AR-ка призначена для полювання на найбільшого звіра. ($ 1750, AlexanderArms.com)

Гвинтівка DPMS Lite Hunter .338 Federal


Гвинтівка зі згладженим дизайном Lite Hunter від DPMS, за мірками AR-ок, важить як пір’їнка — менше 3.6 кг. Настільки низька вага була досягнута, завдяки стволу з полегшеним профілем, а також вуглеволоконній вільно вивішеній цівці.

Гвинтівка Lite Hunter позбавлена усіх «непотрібних» пристосувань і поставляється з прикладом A2, плосковерхим аппером з авіаційного алюмінію 7029 T6 та двоступінчастим матчевим спуском. А її виразний згладжений дизайн цілком виправдовує себе на практиці.

Гвинтівка Lite Hunter здатна стріляти набоями кількох традиційних для AR-10 калібрів: .243 Winchester, .260 Remington і .308. Крім того, гвинтівка випускається в калібрі .338 Federal, який часто не беруть до уваги, хоча він на рідкість універсальний. Цей калібр був створений на базі стандартного набою .308 Winchester із розширеним під використання доступних куль калібру .338 дульцем гільзи. 

Калібр здатний видати більше 4000 Дж енергії, а гільзи для нього широко доступні, адже від був створений на основі .308 калібру. Набої .338 Federal дуже ефективні та демонструють відмінні результати під час полювання на оленя або кабана, а також добре підійдуть для полювання на лося.

Набій забезпечує доволі настильну траєкторію польоту кулі та потужну зупиняючу дію на випадок захисту від великих ведмедів. Безсумнівно, .338 Federal – один з найбільш універсальних набоїв в нашому переліку.

До того ж, калібр .338 Federal буде відмінним вибором на випадок, якщо ви вирішили поміняти болтовик на AR-ку, адже Savage та інші компанії випускають гвинтівки з поздовжньо-ковзним затвором в цьому калібрі. Набій .338 Federal підійде для полювання на будь-яку дичину, що водиться на американському континенті. ($1,499, DPMSInc.com)

Гвинтівки NEMO Arms Watchman & Omen .338 Winchester Magnum


Компанія NEMO кинула виклик традиційним поглядам на конструкцію AR-гвинтівок та загальноприйняті калібри та випустила нові потужні гвинтівки під набій .300 Winchester Magnum, а зовсім недавно — під набій .338 Winchester Magnum. Боєприпаси цих калібрів випускаються вже більше 50 років, і за цей час вони проявили себе, як одні з найкращих у всіх відношеннях для великого полювання на небезпечного великого звіра, наприклад, на ведмедя. Обидва набої – .300 та .338 – здатні видати більше 5400 Дж енергії, та заслужили заздрісну репутацію далекобійних боєприпасів.

Наскільки широке визнання отримали ці набої? Під час дослідження, проведеного серед мисливців на аляскінських бурих ведмедів, .338 Winchester Magnum рекомендували частіше, ніж набої будь-якого іншого калібру. А до Книги рекордів Boone & Crockett потрапило більше мисливських трофеїв, здобутих набоями .300 Winchester Magnum, ніж набоями калібру .30-06. Ці боєприпаси загальнодоступні, і для обох набоїв існує величезний вибір мисливських куль з твердим сердечником. 

За кілька останніх років лінійка зброї від NEMO значно розширилася. Одна з найпопулярніших гвинтівок від NEMO — OMEN ASP, легка модульна снайперська гвинтівка з поздовжньо-ковзним затвором у калібрі .300 Win Mag.

До штатної комплектації гвинтівки входять: ресивер з алюмінію 7075 із твердим анодованим покриттям, 16-дюймовий ствол, боронікілева клямка затвору, покращений затворний механізм, двоступінчастий спусковий гачок Geissele та інш. Найбільш приємно, що гвинтівка важить усього 4.26 кг та є надзвичайно точною.


Карабін Watchman 2.0 від NEMO має більший розмір і довший 24-дюймовий (61 см) ствол, який забезпечує високу дулову швидкість і настильну траєкторію польоту кулі. Якщо ви серйозно налаштовані вполювати велику дичину, наприклад, лося, та ще й з великої відстані, та підшукуєте собі високоточну AR-ку, тоді пошук варто почати з пропозицій від компанії NEMO. ($5 000, NEMOArms.com)

Гвинтівка Bushmaster 450 калібру .450 Bushmaster


Уявіть, що вам достатньо замінити аппер на своїй AR-ці, та зі зброї для стрільби по мішенях, полювання на бабаків і дрібних хижаків вона перетвориться на серйозну великокаліберну гвинтівку, здатну зупинити ведмедя. Уявили? Ось у чому краса карабіна .450 Bushmaster – так само, як із .458 SOCOM, вам достатньо просто придбати для своєї AR-ки додатковий аппер, і великий калібр у вас «в кишені». 

Набій .450 Bushmaster в комбінації з 20-дюймовим (50.8 см) стволом здатний видати швидкість у 670 м/с та майже 3660 Дж енергії, що є серйозною заявкою для гвинтівки на платформі AR-15. За потужністю цей набій можна порівняти з .308 Winchester, крім того, куля, запропонована Bushmaster, має значно більший діаметр. 

Траєкторія польоту кулі у .450 цілком пристойна: 250-гранова куля Hornady FTX на дистанції 91.4 м (100 ярдів) «піднімається» на 6.35 см вгору, а на 183 м (200 ярдах) втрачає 8.6 см висоти. Великі .452-дюймові кулі мають серйозну зупиняючу дію для полювання на близькій відстані, і немає сумнівів у тому, що ця гвинтівка відмінно підійде для полювання на великих оленів.

А якщо у вас вже є AR-15 і ви підшукуєте собі «ліки від ведмедів», тоді .450 — це сам е те, що «лікар прописав». Гвинтівка відносно легка (особливо, враховуючи 16-дюймовий аппер), і доки компанія Hornady виробляє відповідні боєприпаси, вам буде не важко роздобути заводські набої.

Звичайно ж, ви можете придбати гвинтівку Bushmaster в зборі, але найбільш продаваним товаром для компанії все ж є аппер, який окремо обійдеться власнику AR-ки набагато дешевше, ніж ще одна нова гвинтівка.

Калібр .450 Bushmaster, безумовно, буде відмінний резервним варіантом під час полювання на ведмедя. Ви можете просто упакувати у наплічник свій аппер калібру 5.56, щоб, вдосталь пополювавши на лосів або ведмедів, змінити великокаліберний аппер і провести кілька днів, стріляючи по бабаках. ($ 600-; Bushmaster.com)

Автор: Бред Фіцпатрик / GunDigest
Переклад: «ТактікА»